פונדקאות אלטרואיסטית קיימת בישראל. מהי פונדקאות מסוג אלטרואיסטי, האם הכוונה היא אל פונדקאות בהתנדבות? כיצד מתבצע תהליך פונדקאות מסוג זה בחו”ל או בארץ ומה חשוב לדעת אודות בנושא? כל זאת במאמר שלפניכם.

פונדקאות אלטרואיסטית – על מה מדובר?

אמנם יש שליחות אלטרואיסטית בפונדקאות, אך חשוב לדעת שבישראל פונדקאות אלטרואיסטית כמעט ולא קיימת. היא אמנם אפשרית, אך חיפוש קליל באינטרנט יוביל למסקנה המפתיעה שאין כמעט חומרי ידע על סוג זה של פונדקאות. הסיבה לך היא שרוב האנשים מעוניינים בתהליך בו הם מעניקים תמורה לאם הפונדקאית.
מה לגבי פונדקאות בחו”ל? יש מדינות שונות בעולם בהן פונדקאות בתמורה הוא הליך לא חוקי, כמו למשל אוסטריה, דנמרק, פינלנד, גרמניה, הונגריה, שוויץ ומדינות רבות נוספות ביבשת אירופה. בחלק מהמדינות, אמנם פונדקאות בתשלום אינה מותרת אך פונדקאות אלטרואיסטית אכן מותרת.

ישנן טענות רבות בעד ונגד הליך פונדקאות ללא תמורה. במדינות מסוימות סבורים שפונדקאות היא למעשה סוג של סחר בילדים ולכן הדרך היחידה היא לבצע הליך זה מתוך שליחות וללא תשלום ואילו במדינות אחרות (כמו בישראל), נשמעת הטענה שהתשלום עוזר לפונדקאית ביצירת חציצה רגשית בינה לבין ההורים המיועדים, דבר חשוב ביותר בהליך הפונדקאות.
למרות כל זאת, אם פונדקאית חשה שהיא בשליחות ולא מעוניינת לגבות כסף בעבור שירותיה, קרוב לוודאי שהזוג (או היחיד), יכסה רק את הוצאותיה ויוותר על שכרה.

פונדקאות בהתנדבות – איך זה עובד?

כל הליך פונדקאות בישראל מחייב הסכם בין הפונדקאית להורים המיועדים. הסכם זה בין בני הזוג מועבר לאישורי של הוועדה לאישור הסכמי נשיאת עוברים. באם היא מאשרת את ההסכם של פונדקאות אלטרואיסטית,  ההורים ידרשו לשלם את כל ההוצאות של הפונדקאית עד להגעת התינוק לעולם.

מה חשוב לדעת?

כיום בישראל ניתן לאתר פונדקאית באופן עצמאי או על ידי סוכנות תיווך. לאחר ההחלטה לגבי אותה פונדקאית בה מעוניינים, יש לשלוח טופס בקשה להליך ומסמכים נוספים כמו למשל הסכם תיווך, הסכם בין הפונדקאית להורים המיועדים ומסמכים רבים נוספים (קיים פירוט באתר של משרד הבריאות).
השלב הבא יהיה לבחור נאמן שיהיה אחראי  על הפקדת הכספים אותם ההורים המיועדים ישלמו לפונדקאית.

פונדקאות ללא תמורה ועדיין משלמים?

כאן חשוב לעשות הפרדה בין תמורה לפונדקאית על הבאת תינוק לעולם לבין תשלום עבור הוצאותיה. כאשר מדובר על פונדקאות בהתנדבות, התשלום הוא רק עבור ההוצאות, כמו למשל הוצאות רפואיות, הוצאות עבור דמי ביטוח, פיצוי על אובדן השתכרות, התערבות טיפולית, ייעוץ רפואי ועוד.
כאשר מחליטים על תהליך פונדקאות סטנדרטי, כלומר בתשלום. משלמים לאם הפונדקאית עבור עצם זה שהיא נושאת את העובר 9 חודשים ומביאה את הילד לעולם וכן את הוצאותיה. כעת, כל שנותר הוא להגיע להחלטה באשר לסוג הפונדקאות בה מעוניינים.
לקבלת ייעוץ מקצועי צרו קשר עם המומחים של WE  פונדקאות – 0546560748