אחד ההליכים שהפכו מקובלים ונפוצים במדינות שונות ברחבי העולם הוא הליך הפונדקאות. אנשים אשר מתקשים או אינם יכולים להביא ילדים לעולם, מחליטים להיעזר בשירותי פונדקאות . במאמר זה נתמקד בכל שיש לדעת אודות פונדקאות תאומים.

הריון מרובה עוברים – פונדקאות מרובה ילדים

כל הקשור אל פונדקאות מתפתח בשנים האחרונות בצעדי ענק ורבים מחליטים על פונדקאות בישראל או בחו”ל על מנת להביא ילד לעולם. כתוצאה מעלייה בכמות טיפולי הפוריות והליכי הפונדקאות קיימת עלייה גם בהריונות מרובי עוברים, ביניהם גם הריונות ולידות תאומים.
הריון מרובה עוברים נפוץ בעת טיפולי פוריות והוא יכול להתרחש גם בצורה טבעית. במקרה של פונדקאות, מחזירים לרחם של הפונדקאית שני עוברים וזאת על מנת שיהיה סיכוי גדול יותר לקליטה והריון. פעמים לא מעטות, יותר מעובר אחד נקלט וההורים המיועדים מחליטים שהם מעוניינים בתאומים (כ- 30 אחוז מההריונות בהם מחזירים שני עוברים הם הריונות תאומים).
בנוסף, יש מצבים של התפצלות עובר אחד לשניים וכך נוצר הריון תאומים. אמנם יכול להיות מצב של יותר משני עוברים, אך ההמלצה של הרופאים היא לדלל את כמות העוברים וזאת על מנת להימנע מסיכון גבוה להפלה וסיבוכים נוספים בעת ההיריון.

מה חשוב לדעת על פונדקאות תאומים

• הריון בסיכון גבוה – הליך פונדקאות תאומים מערב הריון בסיכון גבוה יותר מהריון של יחיד.

• סיכונים – קיים סיכוי גדול יותר (בהשוואה אל לידות של יחיד) ללידה מוקדמת וזאת בעקבות רעלת הריון.
סיכון נוסף הינו עובר עם בעיות נוירולוגיות.

• סטטיסטיקה – רוב הריונות תאומים מסתיימים לפני השבוע ה – 37 וכשלושים אחוזים מסתיימים בלידת פגים.
עשרה אחוז מההריונות מסתיימים לפני שבוע 32, דבר אשר יכול להסתיים לצערנו במוות.

היתרון של פונדקאות תאומים

היתרון הגדול הטמון בפונדקאות של תאומים בא לידי ביטוי בכך שבמקום לעבור שני הליכי פונדקאות נפרדים, מקבלים שני ילדים בהליך אחד.
שני ילדים שגדלים ביחד ויכולים להיות החברים הכי טובים אחד של השני. היתרון השני הוא שהעלות בדרך כלל משתלמת יותר מהעלות של שני הליכי פונדקאות בנפרד. יתרון שלישי הוא שמסיימים את פרק הבאת הילדים בפעם אחת, במקום בפעמיים.

הורות לתאומים משני אבות

הורות לתאומים משני אבות

פונדקאות תאומים משני אבות מחייבת עוברים ביולוגים מכל אחד מהאבות, תורמת ביצית פורייה ואיכותית ופונדקאית אופטימלית. הפונדקאית תיבחר לאחר שרופא עבר אחר התיקים הרפואיים שלה והעבר הרפואי שלה ואישר אותה למסע מרגש זה. בנוסף, חשוב לקיים איתה שיחה ולחוש שאתם “באותו ראש”.
קחו בחשבון שמדובר על הליך ארוך ולא פשוט וחשוב שתהיו בו יחדיו. דברים נוספים אותם יש לקחת בחשבון בכל הקשור אל ההחלטה על הורות לתאומים משני אבות הוא להבין מה יהיו ההוצאות שלכם, מה ההתחייבויות הביטוחיות, לדעת מי יהיה הגניקולוג שילווה את ההיריון וזה שיגלה שקיפות בשיתוף כל המידע אתכם, לדעת מראש מה יהיה הבית חולים בו היא תלד ובו הילדים שלם יהיו בפגייה, לקבל מידע על לידות קודמות שהיא עברה ובהתאם לאמוד את רמת ההתאמה שלה למטרה שלכם.

ההוצאות על פונדקאות של תאומים

חשוב לדעת שההסכם בהליך פונדקאות תאומים שונה מאשר הליך פונדקאות של יחיד. הסיבה לכך היא שהפונדקאות תצטרך הרבה יותר שימת לב בעת ההיריון, דבר אשר יבוא לידי ביטוי בדברים הבאים:

• מעקב מוקדם – מעקב הריון תאומים יתחיל כבר בשלב האולטרה סאונד וסקירת מערכות וזאת על מנת לשלול מצב של בעיות רפואיות ומומים שונים בעוברים.

• מעקב צמוד – פונדקאית תהיה במעקב צמוד על ידי צוות רפואי, שכן ישנם סיכונים וההתפתחות היא שונה בהשוואה להריון של עובר יחיד.

• בדיקות נוספות – פעמים רבות נעשות בדיקות רפואיות נוספות שאינן נכללות בבדיקות השגרתיות וזאת משום הסיכונים שעלולים להופיע בהיריון של יותר מעובר אחד.

• הוצאות – יש להכפיל את ההוצאות על הכלכלה, עלות שמירת הריון, עלות חופשת לידה של עד 12 שבועות ועוד.

לסיכום, הסיכון גבוה יותר בפונדקאות תאומים וההוצאות גדולות יותר, שני דברים אותם יש לקחת בחשבון טרם ההחלטה לבחור באפשרות זאת. כאן, תצטרכו לקחת בחשבון שיכול להיות שההיריון יסתיים מוקדם יותר מהצפוי, יש מקרים לא מעטים בהם התאומים נולדים פגים, יש לבצע בדיקות מיוחדות גם לעוברים וגם לפונדקאית לפני ובמהלך ההיריון. תקופת ההחלמה של הפונדקאית תהיה ארוכה בהשוואה להריון יחיד, יש סיכויים גדולים יותר ללידות מוקדמות וההוצאות הקשורות למשק בית, כפולות.
לקבלת ייעוץ אישי ומקצועי בנושא צרו איתנו קשר 054-6560748