פונדקאות לגבר יחיד - כיצד זה עובד?
נכון לשנת 2022 גם גברים יכולים ליהנות מהבאת ילד לעולם באמצעות מסלול פונדקאות לגבר יחיד או לזוגות חד מיניים.

פונדקאות לגבר יחיד והומוסקסואלים

בחודש יולי של שנת 2021 בג”ץ הורה על תיקון חוק הפונדקאות שנחקק בשנת 2018 וזאת משום אפליה של זוגות חד מיניים וגברים יחידניים שמעוניינים בהליך פונדקאות למטרת הבאת ילד לעולם. התיקון, קרי, ביטול האפליה נכנס לפועל בינואר 2022.  בהתאם, נכון להיום זוגות מאותו מין יוכלו להביא לעולם ילד דרך הליך פונדקאות, אך לא רק. תיקון זה תקף גם לגבי הליך פונדקאות לגבר יחיד. כעת, לכל אחד יש אפשרות להחליט האם הוא מעוניין להתחיל תהליך פונדקאות בישראל או שמא פונדקאות בחו”ל.

פונדקאות בישראל לגבר יחיד

עד תיקון החוק, רק זוגות הטרוסקסואלים ונשים יחידניות אשר לא הצליחו להיכנס להיריון משום בעיות רפואיות היו זכאים להליך פונדקאות בישראל. כיום, כל עוד עומדים בתנאי הסף (תושב ישראל, עד גיל 54, קשר גנטי בין הגבר לתינוק וללא עבר פלילי), יכול להגיש בקשה לקבלה למסלול פונדקאות. באם יתקבל אישור, התהליך אמור להימשך כ – 36 חודש וטווח העלויות הוא 270,000 – 330,000 ₪.

מסלולי פונדקאות לגבר יחיד – ארה”ב

גבר יחיד יכול לבחור לעשות הליך פונדקאות בחו”ל או בישראל (כמו למשל, גואטמלה ומדינות נוספות). בחלק מהמדינות בארה”ב יש אפשרות של הליך פונדקאות לגבר יחיד. חשוב לדעת שכל אחת מהמדינות מהן מורכבת ארצות הברית היא בעלת מערכת משפט נפרדת ולכן חלק מהמדינות מאפשרות הליך פונדקאות ליחידים.היתרונות של בחירת מסלול זה באים לידי ביטוי בכך שמדובר על מדינה מתקדמת עם שירותי רפואי מתקדמים, ישנן מרפאות שעיקר המומחיות שלהן היא פונדקאות וההליך פתוח גם להורים יחדניים וזאת לעומת מדינות רבות בעולם אשר אינן מסכימות לפונדקאות ליחידים. החסרונות הם העלות הכספית הגבוהה, עצם זה שאין הרבה פונדקאיות זמינות ולכן לעיתים צריך להמתין זמן רב לתחילת התהליך והטיסה הארוכה מישראל לארה”ב ובכיוון ההפוך.

פונדקאות בגואטמלה

חשוב לברר קודם לתחילת התהליך האם נפתחו מדינות נוספות אשר מאפשרות הליך פונדקאות, כמו למשל פונדקאות במקסיקו . נכון להיום אחת המדינות אשר מקבלות יחידים וגם זוגות מאותו המין למטרת הליך פונדקאות היא גואטמלה, שכן, בחוק המקומי במדינה אין מניעה כלשהי לפונדקאות לקבוצות אוכלוסייה אלו. היתרונות של בחירת מסלול גואטמלה לפונדקאות הם שהחבילה כוללת ליווי משפטי בישראל, קיימת זמינות מיידית של פונדקאית (אין זמן המתנה) וההליך נעשה אל מול צוות של מומחים בתחום הרפואה והסיעוד במסגרת פונדקאות.לסיכום, ניתן לעשות הליך פונדקאות בישראל או בחו”ל. רוב היחידים עדיין מעדיפים הליך פונדקאות לגבר יחיד בחו”ל משום שברוב המקרים התהליך קצר יותר, זמינות הפונדקאיות גדולה, העלות נמוכה יותר (ברוב המדינות), או זהה ואין סיכוי שהם יתקלו באם הפונדקאית במקרה בארץ. בהצלחה.

רוצים לשמוע עוד על המסלולים השונים ולקבל ייעוץ אישי ומקצועי? אנו ב- WE פונדקאות נשמח לעמוד לרשותכם. ליצירת קשר חייגו 054-6560748