הבאת ילדים לעולם, או מצוות “פרו ורבו” היא אחת מבין תרי”ג מצוות “עשה” והראשונה מבין כל המצוות המופיעות בספר התורה.

חשיבותה של מצווה זו מעמידה זוגות שמתקשים להביא ילדים בפני קושי כפול ומכופל, ומוסיפה על התסכול, על המתח ועל הרגשות הקשים עמם מתמודד כל זוג שאינו מצליח להוליד ילדים, גם לאחר שניסה טיפולי פוריות.

כאן נכנסת לתמונה הפונדקאות, שמאפשרת לזוגות רבים להתגבר על המכשולים ולזכות בילדים משלהם. מעבר למבול השאלות והחששות שהכניסה לתהליך פונדקאות מעלה באופן טבעי, הרי שאצל זוגות מאמינים המקפידים על ההלכה היהודית, יש מספר סוגיות בוערות נוספות הדורשות מענה.

השורות הבאות מובאות לקורא במטרה לשפוך אור על התהליך של פונדקאות בראי ההלכה:

מהי בדיוק פונדקאות והאם יש יותר מסוג אחד של פונדקאות? האם פונדקאות מותרת לפי ההלכה? מה חשוב לברר לגבי אם פונדקאית לפי ההלכה? וכיצד בכלל נתפסת פונדקאות ביהדות?

 

מהי פונדקאות?

פונדקאות היא תהליך שבו אישה (פונדקאית) נושאת ברחמה עובר, שהתפתח מביצית של אישה אחרת ומזרע של גבר שאינו בן הזוג של הפונדקאית.

הפונדקאית למעשה משכירה את רחמה לזוג, או לאדם יחיד, שאינם יכולים להוליד ילדים מסיבה כזאת או אחרת, נושאת את העובר בשמם ויולדת אותו למענם.

 

פונדקאות בהלכה – האם זה מותר?

התשובה היא כן. אין איסור הלכתי על הליך פונדקאות, אך קיימים מספר היבטים שיש להקפיד בהם על מנת להבטיח את כשרותו של התהליך ואת יהדותו של הילוד.

מטבע הדברים, פונדקאות היא הליך סבוך ומורכב, שמעלה סוגיות רבות מעולם המשפט והאתיקה. לכן, מדינת ישראל עיגנה אותו בחוק (“חוק הסכמים לנשיאת עוברים”), המגדיר בדיוק מי זכאי לפנות להליך פונדקאות בישראל ומהם התנאים להתאמת הפונדקאית.

אחד התנאים שקובע החוק הישראלי הוא, שעל הפונדקאית להיות בת לאותה הדת של אם הילוד.

מהבחינה הזו, החוק מספק מענה שלם לסוגיית יהדותה של האם, על-פיה נקבעת יהדותו של הילוד.

עם זאת, החוק בישראל הוא מחמיר ומציב שורה ארוכה של קריטריונים נוספים הקובעים מי זכאי לפונדקאות וכתוצאה מכך, לא מעט זוגות אינם מקבלים אישור להליך פונדקאות בארץ.

 

הקריטריונים השונים מתייחסים לכמה וכמה היבטים:

 

במקרים בהם זוג מוצא את עצמו כלא זכאי, עומדת בפניו האפשרות לבחור בפונדקאית ממדינה אחרת ואמנם כיום, זוגות ויחידים רבים בוחרים באפשרות זו, שברוב המקרים כוללת פחות הגבלות ויש בה כמה וכמה יתרונות.

אך נשאלת השאלה, האם ההלכה אכן מתירה לעשות זאת?

 

האם פונדקאות מחוץ לישראל מותרת על פי ההלכה?

בשורה התחתונה, אין תשובה אחת נכונה ומוחלטת בנושא, וחשוב שכל זוג ששוקל פונדקאות ייוועץ ברב, שיוכל להתעמק בפרטים ובמאפיינים האישיים של אותו זוג ולהדריך אותו בהתאם.

עם זאת, בהחלט ניתן לומר, שיש זוגות דתיים המקפידים על ההלכה, שפונים לפונדקאות בחו”ל ועוברים את התהליך בהצלחה.

בהקשר זה, הסוגייה המרכזית העומדת על הפרק, היא סוגיית קביעת דתו של הילוד: האם דתו נקבעת על פי דתה של בעלת הביצית (האם המיועדת), או של האישה שיולדת את התינוק ומביאה אותו לעולם (הפונדקאית)? והאם דתו נקבעת ברגע ההפריה, בזמן ההתעברות, או בעת הלידה?

כאן הדעות חלוקות ויש לנושא פרשנויות שונות. לפי הטוענים כי דתו של הילוד נקבעת בהתאם לדתה של הפונדקאית, לאחר הלידה, יהיה על התינוק לעבור תהליך גיור.

 

סוגי פונדקאות – עם או ללא תרומת ביצית

אחת מההבחנות העיקריות בין סוגי פונדקאות, היא ההבחנה בין הליך המתבצע עם ביצית וזרע של ההורים המיועדים, או באמצעות תרומת ביצית מאישה אחרת, במקרים בהם אישה אינה יכולה לספק ביצית משלה.

כאן כמובן, יש לקחת בחשבון את שאלת קביעת דתו של הילוד גם בהיבט של תורמת הביצית וגם בהיבט של הפונדקאית.

כאמור, מומלץ להיוועץ ברב לגבי הדרך הטובה ביותר לעשות זאת ולהיעזר בו בתהליך בחירת התורמת והפונדקאית.


שיקולים הלכתיים נוספים בהסדרי פונדקאות

עד כה דובר על הסוגייה ההלכתית המרכזית של דת הילוד, אך כאשר בוחנים הסדרי פונדקאות מבחינה הלכתית, נכנסים גם גורמים ושיקולים אחרים כגון:

 

ההלכה מדגישה את החשיבות של עמידה בקריטריונים ספציפיים של האם הפונדקאית, כולל הקפדה על כך שלא תהיה אישה נשואה, שתשמור על חוקי הצניעות, שתקפיד על חוקי התזונה היהודיים במהלך ההיריון ותשמור על מצב פיזי ורגשי בריא לאורך כל הדרך.

כמו כן, מצופה מההורים המיועדים למלא את אחריותם, להציע תמיכה שוטפת לאם הפונדקאית ולקיים את התחייבויותיהם בהתאם להלכה היהודית.

לסיכום, פונדקאות על פי ההלכה היא נושא רב פנים הדורש בדיקה והכוונה מדוקדקת של מומחי הלכה. מאמר זה דן בנקודות המבט השונות ובחן שיקולים הלכתיים בהסדרי פונדקאות, אך הוא אינו יכול להחליף ייעוץ אישי ופרטני.

חשוב לזכור, שנסיבותיו של כל אדם עשויות להיות שונות, ופנייה להכוונה מיועצים מוסמכים להלכה יהודית היא חיונית על מנת לתת להורים המיועדים את התמיכה המלאה בתהליך המורכב והמופלא הזה.

 

ב-“We פונדקאות “, אנו מבינים את המורכבות הכרוכה בפונדקאות הלכתית ונשמח לעמוד לצדכם, לייעץ, לכוון ולהמליץ על דרך הפעולה הטובה ביותר עבורכם, תוך שיתוף פעולה מלא עם ההנחיה ההלכתית.

אנו מזמינים אתכם לפנות אלינו בכל שאלה ונשמח להעמיד לשירותכם את הידע והניסיון הרב שלנו בהליך הפונדקאות.

 

צרו קשר:

בטלפון  073-785-5588 | במייל office@wesurrogacy.com | או בהשארת פרטיכם בעמוד “צור קשר”