אחד הנושאים המדוברים ביותר וזה אשר מעלה סימן שאלה גדול בכל הקשור אל הליך הפונדקאות הוא המחיר. במאמר זה נעסוק בשאלה כמה עולה פונדקאות בחו”ל ובארץ ומה היתרונות והחסרונות של פונדקאות בישראל לעומת חו”ל. חשוב לקחת בחשבון שקיימת דינמיקה בכל הקשור אל קביעת מחיר פונדקאות בארץ ובחו”ל ולכן יש להתבסס על הנתונים המובאים במאמר זה רק למטרת הערכה.

קצת אודות פונדקאות בישראל

פונדקאות בישראל אפשרית. התהליך מתחיל בהגשה של המסמכים הנדרשים למשרד הבריאות לאותה ועדה מיוחדת המתכנסת אחת למספר חודשים, ועדה אשר נקראת: ‘ועדה לאישור הסכמים לנשיאת עוברים’. זמן ההמתנה הממוצע להשלמת תהליך זה יכול להיות כשנתיים, שכן ההליך הבירוקרטי ארוך ומסורבל וכולל בדיקות, אישורים רפואיים ומסמכים נוספים. (נתון זה משפיע במידה רבה על קבלת ההחלטה בדבר פונדקאות בארץ או פונדקאות בחו”ל).
באם מגיש הבקשה , עומד בתנאי הסף, קרוב לוודאי שהבקשה תאושר.  חשוב לקחת בחשבון שיש פער גדול בין כמות הפונדקאיות הזמינות בישראל לבין הביקוש.

עלות פונדקאות בישראל

אם אתם מעוניינים לבצע את ההליך בישראל חשוב לקחת בחשבון מה העלות הכוללת של הפונדקאות, כלומר עלות הכוללת גם הוצאות על ליווי משפטי, ליווי פסיכולוגי, צרכים רפואיים של הפונדקאית והניתוח הקיסרי. ברוב המקרים יציינו בפניכם מהו מחיר מסלול בסיסי אשר כולל פונדקאות ללא תרומת ביצית. באם תחליטו על הליך פונדקאות בישראל הכולל תרומת ביציתעלות פונדקאות יכולה להגיע לכ – 280,000 ₪ ואף יותר. חשוב לדעת שתמיד יספקו לכם את מחיר הבסיס, אך תצטרכו להוסיף כסף עבור הניתוח הקיסרי, הליווי הפסיכולוגי, תרומת הביציות וגם במקרה בו מתוכננת לידת תאומים.

קריטריונים לפונדקאות בישראל

לא כל אחד יכול לעשות הליך פונדקאות בישראל. הקריטריונים או ליתר דיוק הדרישות מאנשים שמעוניינים בהליך זה הן:

עלות פונדקאות בחו”ל

עלות פונדקאות בחו”ל משתנה בהתאם למדינה בה בוחרים. קרוב לוודאי שאם תבחרו מדינה במזרח אירופה העלות תהיה נמוכה יותר ממדינה במערב אירופה. לעומת זאת, אם תבחרו למשל בארצות הברית, העלות תהיה גבוהה יותר ממדינות אירופה  תהליך פונדקאות ותרומת ביצירת בחו”ל יכול להתחיל בכ- 70,000 דולר . חשוב להבין שכל מדינה מסייגת ומחליטה מיהו קהל היעד שיכול לבצע הליך פונדקאות במדינה ופעמים רבות זוגות חד מיניים מבינים שהם יכולים לעשות את ההליך במספר מדינות מצומצם וזאת לעומת זוגות הטרוסקסואלים נשואים.  בנוסף, חשוב כל הזמן להיות עם האצבע על הדופק, שכן כל תקופה מתקבלות החלטות חדשות ויש מדינות שמחליטות לסגור את שעריהן לפונדקאות ו/ או הליכי אימוץ.

>> למידע נוסף על המסלולים:

פונדקאות בגיאורגיה
פונדקאות בגואטמלה

מהם הקריטריונים לעלות הפונדקאות בחו”ל?

• איתור – החברה שאת שירותיה אתם שוכרים היא זאת שתהיה אחראית לאתר פונדקאית מתאימה.

• ייעוץ משפטי – עורך הדין שיספק את שירותי הייעוץ יהיה מומחה בכל החוקים של אותה מדינה בה החלטתם לעשות את הליך הפונדקאות.

• חוזה – כל החוזים הרלוונטיים לתהליך. בין ההורים לפונדקאית ובין ההורים לחברה. כולל ייפוי כח לעובדת החברה לחתום על החוזה בשמכם באותה מדינה בחו”ל, דבר שיחסוך הוצאות נלוות על טיסה, לינה ועוד.

• העברה – של זרע, ביציות או עוברים.

• תהליך ההיריון – הכנה הורמונלית טרם היריון , מעקב היריון , ליווי הריון, לידה.

• בירוקרטיה – הוצאת תעודת לידה, הסדרת המעמד המשפטי של התינוק.

לסיכום

בסופו של דבר יש הבדל משמעותי בין פונדקאות בארץ ובחו”ל, הן מבחינת מחיר פונדקאות בישראל לעומת מדינות מסוימות בחו”ל והן מבחינת משך התהליך.
חלק מהאנשים מעוניינים בפונדקאות בישראל משום שהם מעוניינים ליישם את התהליך הרגיש של הבאת ילד לעולם בסביבה המוכרת והביתית שלהם ובמדינת ישראל בה הרפואה מתקדמת וידועה ברמתה הגבוהה ואין צורך בגיור הילד שנולד. למרות זאת, בסופו של דבר ברוב המקרים הבחירה הסופית היא פונדקאות בחו”ל וזאת משום היתרונות הרבים של מסלול זה במדינה זרה.
פונדקאות בחו”ל הוא לרוב הליך קל יותר, מהיר יותר ובמקרים מסוימים, (כמו למשל פונדקאות בגיאורגיה / פונדקאות בגואטמלה), גם המחיר משתלם יותר.
טרם אתם מגיעים להחלטה המתאימה לכם חשוב שתבדקו מהם מסלולי הפונדקאות המוצעים בכל מדינה, מה שכר האם הפונדקאית, עלות הליווי של אותה חברה/סוכנות אליה פניתם, עלות השירותים הרפואיים, הליווי המשפטי, הליווי הפסיכולוגי והוצאות נוספות ורק אז תבחרו את המתאים לכם.
סוכנות WE פונדקאות תשמח לעמוד לרשותכם לכל שאלה וייעוץ, צרו איתנו קשר – 0546560748