אם פונדקאית היא האישה שנושאת ברחמה את העובר שיועבר לאחר הלידה להורים המיועדים (הביצית תהיה של ההורים המיועדים או של אישה מצד שלישי ולא של הפונדקאית בשום מקרה). על אף שהאם הפונדקאית מגיעה חזרה אל ביתה ללא הילד שהועבר להורים המיועדים, היא זכאית לחופשת לידה. אז מה היא חופשה לאחר לידה פונדקאית, למי היא מגיעה, איך זה עובד, מהן הזכויות המגיעות לפונדקאית וכיצד ממשים אותם? הכל ועוד במאמר הבא.

חופשת לידה פונדקאות

אם את שוקלת או כבר ילדת כאם פונדקאית, כדאי שתכירי את הזכויות המגיעות לך על פי חוק. דבר ראשון בנושא זה, כדאי שתדעי כי את זכאית לצאת לחופשת לידה בהתאמה מלאה לזמן בו הועסקת עד רגע הלידה שהסתיימה בלידה. אם הפונדקאית מבקשת, היא יכולה לקצר את החופשה כל עוד עברו שלושה שבועות מהלידה. היה והמעסיק הפר את זכויות חופשת הלידה המגיעה לפונדקאית, ניתן להגיש נגדו תלונה על פי חוק.

חופשת לידה פונדקאות

כך תממשי את זכויותייך

שימי לב כי כל הזכויות באשר לחופשת הלידה ניתנות לך על פי חוק ובאופן אוטומטי. היה והמעסיק מסרב לפעול על פי חוק ומונע ממך את חופשת הלידה את יכולה לפעול במספר מישורים וביניהם הגשת תלונה המועברת אל יחידת האכיפה של חוקי העבודה, פניה אל הממונה על חוקי עבודת נשים והגשת פיצויים בבית המשפט לעבודה.

זכאות לדמי לידה ניתנים מהיום הראשון ללידה ומטרתם היא לפצות את האם הפונדקאית על אובדן ההכנסה לו הייתה רגילה ועצם ההיעדרות שהתקיימה בשל ההיריון / הלידה. כל עוד עומדת הפונדקאות בתנאי הזכאות הבאים, היא תקבל את המגיע לה ובין היתר: הילד נולד (גם אם הייתה זו לידה שקטה מהשבוע 22 או שהילד נפטר לאחר הלידה), הפסיקה לעבוד במהלך ההיריון, צברה תקופת אכשרה (גם לימודים נחשבים לתקופת אכשרה).

פונדקאות חופשת לידה

אין ספק כי פונדקאות היא שליחות ומרבית (אם לא כל) הפונדקאיות עושות צעד זה בראש ובראשונה מבחינה הומנית ומתוך הרצון לעזור לזוגות / יחידים חשוכי ילדים – האפשרות להיות אם פונדקאית בישראל היא מתוך צורך אלטרואיסטי בלבד. התשלום אותו תקבל האם הפונדקאית מאוגד בחוק והוא יגיע מההורים המיועדים – מטרת הסכום הוא לכסות את כל העלויות הכרוכות בפונדקאות ובלידה הלכה למעשה. התשלום הוא שמאפשר את התמיכה באם הפונדקאית וביכולתה לצלוח את ה”מסע” על הצד הטוב והמוצלח ביותר.

על אף שהאם הפונדקאית נושאת הריון, איכות חייה לא תפגע ולעיתים יהיה זה הפוך, איכות חייה תשתפר לעיתים דרמטית (למרות שלא זו הייתה המטרה הראשונית שלה). למרות שהפונדקאית מקבלת את סך ההוצאות מההורים המיועדים (מבגדי הריון דרך נסיעות ועד הוצאות רפואיות שונות), היא זכאית לקבל את הזכויות המגיעות לה מהמדינה לרבות חופשת לידה.