הליך פונדקאות במסגרתו אם פונדקאית נושאת את ההיריון עבור ההורים המיועדים, הוא תהליך המתקיים בארץ ובחו”ל ומיועד לכלל האוכלוסיות הנדרשות להליכי פונדקאות על מנת להביא ילדים לעולם, וביניהן: זוגות הטרוסקסואליים המתקשים להשיג היריון ו/או לשאת היריון, בני זוג גברים חד מיניים, נשים יחידניות המתקשות להשיג ו/או לשאת היריון וגברים יחדניים המעוניינים להביא ילדים לעולם. בעמוד שלפניכם, תוכלו למצוא מידע על כלל תהליך הפונדקאות בישראל ועל תהליך פונדקאות בחו”ל.

פונדקאות בישראל – מה חשוב לדעת?

פונדקאות בישראל הוא תהליך המיושם בהתאם לחוק ההסכמים לנשיאת עוברים המונהג בישראל מאז שנת 1996, ובמסגרת מה שמכונה פונדקאות מלאה ו/או פונדקאות הריונית. בכל תהליך פונדקאות בישראל, בין הצדדים המעורבים בתהליך, האם הפונדקאית מצד אחד וההורים המיועדים מצד שני, מחויבים בעריכת הסכם פונדקאות ביניהם וזאת לצורך קבלת אישור לתהליך על ידי הוועדה לאישור הסכמים לנשאית עוברים הפועלת מטעם משרד הבריאות. בהינתן אישור הוועדה, ההסכם נכנס לתוקף משפטי ולרשות הצדדים עומד פרק זמן של עד 18 חודשים ו/או שישה סבבי טיפול של הפריה חוץ גופית (IVF). הארכת התקופה וההסכם מחייבת את אישור הוועדה מחדש.

חשוב לציין שהחל מינואר 2022, תהליך הפונדקאות בישראל מיועד גם לזוגות חד מיניים וגברים יחידניים שעד כה לא נכללו ברשימת ההורים המיועדים לתהליך פונדקאות בישראל, וזאת לאחר תיקון לחוק ההסכמים לנשיאת עוברים. תיקון החוק עשוי לצמצם באופן משמעותי את מספר תהליכי הפונדקאות בחו”ל שעד כה יושמו בעיקר על ידי זוגות חד מיניים.

כמו כן, על פי החוק לנשיאת עוברים המונהג בישראל, האם הפונדקאית חייבת לעמוד בקריטריונים הבאים:

    •  אישה בגיל 22 עד גיל 38 במצב רפואי תקין
    •  אישה שעברה לא יותר מ-4 לידות
    •  אישה שיש לה לפחות ילד אחד משלה
    •  אישה שלא עברה ניתוח קיסרי
    •  אישה שעברה לידת תינוק בריא ללא סיבוכים
וזאת לצד קריטריונים נוספים המונהגים בחוק.

פונדקאות בחו”ל – מה חשוב לדעת?

תהליך פונדקאות בחו”ל מיועד לכלל האוכלוסיות המנועות מקיומו של תהליך הפונדקאות בישראל, וביניהן, נשים וגברים יחידניים וזוגות חד מיניים המעוניינים להביא ילד לעולם במסגרת תהליך פונדקאות. תהליך זה מיושם במספר מדינות מסביב לעולם בהן תהליך הפונדקאות מותר ומעוגן בחוק. בין המדינות בהן ניתן לקיים תהליך פונדקאות בחו”ל נכללות מדינות שונות ברחבי ארצות הברית של אמריקה, קנדה, גיאורגיה, גואטמלה, מקסיקו ומדינות נוספות מסביב לעולם. ברוב המדינות בהן ניתן לקיים תהליך פונדקאות בחו”ל, התהליך מאפשר שימוש בתרומת ביצית לאם הפונדקאית, תהליך בישראל אוסר על תרומת ביציות במסגרת תהליכי פונדקאות (בכפוף לחריגים). כמו כן, ישנם הבדלים בקריטריונים להורים המיועדים ובקריטריונים לאם הפונדקאית, כאשר ברוב המדינות מסביב לעולם בהן תהליך הפונדקאות מותר ומעוגן בחוק, הקריטריונים פחות נוקשים מאילו המונהגים בישראל.

פונדקאות בחו"ל

יחד עם זאת, חשוב לציין שתהליכי פונדקאות בחו”ל כרוכים בעלויות נוספות (כגון טיסות) לנוכח הריחוק הגיאוגרפי מהאם הפונדקאית ולנוכח העובדה שכל הטיפולים הנדרשים לצורך השגת ההיריון ממומנים באופן מלא על ידי ההורים המיועדים ואילו בישראל חלק מהטיפולים ממומנים באופן מלא או חלקי על ידי קופות החולים של מערכת הבריאות הציבורית. יש לציין כי במקרים מסוימים המדינה (ביטוח לאומי), קופות החולים וחברות ביטוח שונות משלמות חלק מההוצאות הכרוכות בתהליך בחו”ל.

ההבדל העיקרי בין תהליכי פונדקאות בישראל לבין תהליכי פונדקאות בחו”ל, בא לידי ביטוי בהיבטי הבירוקרטיה, כאשר התהליך בישראל מצריך אישור מקדים של וועדה מקצועית העוסקת בנושא ולעריכת הסכם משפטי מחייב בין הצדדים המעורבים בתהליך. מנגד, במדינות שונות בחו”ל בהן הליך הפונדקאות מותר בחוק, לא קיים תהליך בירוקרטי מסורבל ומתמשך לצורך החלתו. אם גם אתם נדרשים לתהליך פונדקאות מכל סיבה שהיא וגם אתם מתלבטים בין קיום התהליך בארץ או בחו”ל, אנו מייעצים גם לכם להיוועץ איתנו בשאלה היכן עדיף לכם לבצע תהליכי פונדקאות בין אם בישראל או בין אם בחו”ל. ההיוועצות המקצועית תאפשר גם לכם להבין לעומק את תהליכי הפונדקאות בארץ ובחו”ל ולבחור את האופציה הטובה ביותר עבורכם תוך שקלול כל ההיבטים הנלווים לתהליך מתחילתו ועד סופו. למידע נוסף על תהליכי פונדקאות בארץ ובחו”ל צרו איתנו קשר והיחשפו לשירותים השונים המוצעים לכם על ידי גופים מקצועיים המלווים תהליכי פונדקאות.